PRIRODNO LJEČENJE ŽGARAVICE (REFLUKSA)
Što je refluks ili GERB?
Žgaravica (refluks) se može pojaviti kod svake osobe.
Ako imate refluks više od dva puta tjedno, možda imate gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB). U ovom slučaju, žgaravica je samo jedan od mnogih simptoma, uz kašalj i bol u prsima.
GERB se prvo liječi lijekovima koji se izdaju bez recepta kao što su antacidi i promjenama načina života ili prehrane. U težim slučajevima potrebni su lijekovi na recept kako bi se spriječilo oštećenje jednjaka.
Dok je konvencionalna medicina najčešći oblik liječenja GERB-a, postoje neki domaći lijekovi kojima možete pokušati ublažiti simptome refluksa. Razgovarajte sa svojim gastroenterologom o sljedećim mogućnostima.
1. TEŽITE ZDRAVOJ TJELESNO TEŽINI
Iako svatko može dobiti žgaravicu, GERB je najčešći kod odraslih osoba s prekomjernom težinom.
Višak kilograma – posebno u području trbuha – stvara veći pritisak na želudac. Kao rezultat toga, riskirate da se želučana kiselina vrati u vaš jednjak i izazove žgaravicu.
Ako imate prekomjernu tjelesnu težinu, njezin gubitak pomoći će vam ublažiti simptome.
2. KOJU HRANU I PIĆE IZBJEGAVATI?
Bez obzira na vašu težinu, postoje određene namirnice koje mogu povećati rizik od refluksa. Kod GERB-a morate biti posebno oprezni u pogledu čimbenika koji mogu izazvati simptome. Pokušajte izbjegavati sljedeće namirnice:
- umaci i drugi proizvodi na bazi rajčice
- namirnice s visokim udjelom masnoće
- pržena hrana
- citrusni sokovi
- gazirana pića
- kofein
- čokolada
- češnjak
- luk
- menta
- alkohol
Ograničavanjem ili potpunim izbjegavanjem ovih namirnica, možda ćete imati manje simptoma. Također možete voditi dnevnik prehrane koji će vam pomoći da prepoznate problematičnu hranu.
3. JEDITE MANJE OBROKE, NEMOJTE ODMAH LEĆI NAKON JELA
Jedenje manjih obroka znači manji pritisak na želudac, što može spriječiti vraćanje želučane kiseline. Češćim unosom manjih količina hrane možete smanjiti žgaravicu i ukupno unijeti manje kalorija.
Također je važno izbjegavati ležanje nakon jela. To može uzrokovati žgaravicu.
Nacionalni institut za šećernu bolest te probavne in bubrežne bolesti(NIDDK)preporučuje ležanje tek 3 sata nakon jela. Podignite uzglavlje kad idete u krevet kako biste izbjegli noćnu žgaravicu.
4. HRANA KOJA POMAŽE
Ne postoji niti jedna čarobna hrana koja može izliječiti žgaravicu. Međutim, osim izbjegavanja hrane koja je okidač, nekoliko drugih promjena u prehrani može pomoći.
Američka akademija obiteljskih lječnika
preporuča jesti obroke s niskim udjelom masti i visokim udjelom bjelančevina. Smanjenje unosa masti u prehrani može zauzvrat smanjiti vaše simptome, dok će vas unos dovoljno proteina i vlakana održati sitima i spriječiti prejedanje.
Pokušajte uključiti neke od dolje navedenih namirnica u svoju prehranu kako biste ublažili simptome:
- povrće
- đumbir
- zobene pahuljice
- meso i riba s manjim udjelom masti
- bjelanjke
- namirnice sa zdravim masnoćama – avokado, orasi, lanene sjemenke, maslinovo ulje, sezamovo olje,…
5. PRESTANITE PUŠITI
U slučaju da vam treba još jedan razlog da prestanete pušiti, žgaravica je jedan od njih.
Pušenje oštećuje donji ezofagealni sfinkter (LES), koji je odgovoran za sprječavanje povratnog toka želučane kiseline. Kada su LES mišići oslabljeni pušenjem, mogu se javiti češći simptomi žgaravice. Vrijeme je da prestanete pušiti. Osjećat ćete se bolje.
6. PRIRODNE TRAVE
Za zdravljenje GERB-a se uporabljajo naslednja zelišča:
- kamilica
- sladić
- slijez
- crveni brijest
Dostupni su u obliku dodataka prehrani i čajeva.
Loša strana ovih biljaka je da nema dovoljno studija koje bi dokazale da one zapravo mogu liječiti GERB. Osim toga, mogu utjecati na lijekove koje možda već uzimate – posavjetujte se s liječnikom prije upotrebe.
Međutim, osobna svjedočanstva dokazuju da bilje može biti prirodan i učinkovit način za smanjenje simptoma GERB-a
.
7. NEMOJTE NOSITI USKU ODJEĆU
Nema ništa loše u nošenju uske odjeće – osim ako nemate simptome GERB-a.
Nošenje preuske odjeće može pogoršati simptome refluksa kiseline. To se posebno odnosi na usko donje rublje i remenje: i jedno i drugo stvara nepotreban pritisak na trbuh i tako pridonosi riziku od žgaravice.
8. POKUŠAJTE S UMIRUJUĆIM TEHNIKAMA
Sam GERB može biti vrlo stresan. Budući da mišići jednjaka igraju veliku ulogu u održavanju želučane kiseline tamo gdje je treba, opuštanje tijela i uma može pomoći u ublažavanju simptoma.
Joga ima goleme dobrobiti jer promiče svijest o umu i tijelu.
.
ZAKLJUČAK
Kućni lijekovi mogu pomoći u ublažavanju povremene žgaravice, kao i nekih slučajeva GERB-a. Kronični, nekontrolirani refluks predstavlja veći rizik od ozljede jednjaka. To može uključivati čireve, suženi jednjak, pa čak i rak jednjaka.
Međutim, važno je znati da samo korištenje kućnih lijekova možda neće uspjeti. U svakom slučaju, razgovarajte sa svojim liječnikom
.
Odgovori